Kategorie
Meble kuchenne

Jakie fronty do kuchni warto wybrać? Przegląd

Chyba wszyscy zgodzimy się co do tego, że szafki należą do jednych z najważniejszych elementów każdej kuchni. To właśnie wykończenie szafek kuchennych w dużej mierze nadaje wnętrzu wartości estetycznej i wyjątkowego charakteru. Na rynku dostępne jest wiele różnych materiałów wykończeniowych do kuchni. Wobec tego jakie fronty do kuchni najlepiej wybrać? Do najpopularniejszych należą te akrylowe, laminowane i lakierowane. Wszystkie z nich różnią się jednak estetyką, trwałością i ceną. Sporządziliśmy dla Was poradnik opisujący po krótce wszystko, co musisz wiedzieć o kilku polecanych przez producentów opcjach, aby pomóc Wam w znalezieniu idealnych frontów do Waszej wyjątkowej kuchni! Poniżej znajdziesz przegląd materiałów, z których wykonane są różne fronty oraz ich plusy i minusy. Należy pamiętać, że na rynku dostępne są również inne materiały – my wymieniliśmy te najczęściej używane. Jakie szafki do kuchni warto wziąć pod uwagę podczas tworzenia projektu? Zaczynamy!

Drewniane fronty do mebli kuchennych

Zalety mebli z litego drewna są niezaprzeczalne. Ciepło i charakter naturalnego drewna świetnie sprawdza się w kuchennej przestrzeni. Szafki drewniane są łatwe do czyszczenia. Fronty do mebli kuchennych z tego surowca można odnawiać lub przemalowywać, w przeciwieństwie do innych popularnych materiałów. Drewno jest surowcem odnawialnym, który w mniejszym stopniu obciąża środowisko. Dobrze zaimpregnowane szafki z litego drewna w przeciwieństwie do niektórych tańszych materiałów nie tracą na wartości przez długi czas.

Plusy drewnianych frontów:
– ponadczasowy surowiec który nigdy nie wychodzi  mody,
– stosunek jakości do ceny – szafki drewniane będą Ci służyć przez całe życie,
– estetyka – dzięki pięknym i naturalnym wzorom słojów lite drewno może wnieść urok i ciepło do każdego pomieszczenia,
– mnogość opcji – dzięki licznym gatunkom drewna masz wiele możliwości do wyboru,
– ich ewentualne uszkodzenia mechaniczne można w łatwy sposób naprawić.

Minusy drewnianych frontów:
– są podatne na uszkodzenia spowodowane wilgocią i na atak drewnojadów więc trzeba je dobrze zaimpregnować,
– są rozwiązaniem wysokobudżetowym.

Fronty mebli kuchennych Zof-Mar

Rodzaje frontów kuchennych – szkło

Drewno Cię nie przekonuje? Jeśli wciąż zastanawiasz się jakie fronty do kuchni wybrać, weź pod uwagę popularny surowiec jakim jest szkło. Szklane drzwi szafkowe ostatnimi czasy stają się bardzo popularne w nowoczesnych konstrukcjach domów. Jakiego szkła używa się zwykle przy produkcji mebli do kuchni? Najpopularniejsze opcje to zwykłe szkło lub szkło hartowane o grubości od 4 do 6 mm, szkło ornamentowe oraz szkło zbrojone dłutem. Nadają się do efektownego eksponowania i oświetlania naczyń kuchennych oraz elementów dekoracyjnych. Bardzo praktyczną cechą jest to, że witrynki umożliwiają zajrzenie bezpośrednio do szafki bez jej otwierania. Tego typu meble kuchenne uzupełnione piękną zastawą na pewno będą stanowić dużą ozdobę Twojego domu.

Szkło hartowane będzie niezwykle wytrzymałe i odporne na zarysowania. Takie fronty będą również bardzo łatwe do czyszczenia. Dużym plusem jest ogrom możliwości w kwestii wykończenia i koloru. Witrynki pięknie podkreślą kuchnie w stylu klasycznym lub prowansalskim (więcej na temat prowansalskiego designu kuchni przeczytasz w naszym wpisie – KLIK!).

Drzwiczki do szafek kuchennych z przeszklonymi frontami – plusy:
– przytulny, klasyczny design,
– umożliwia eskpozycję zastawy,
– wnętrze szafki można pięknie podkreślić za pomocą oświetlenia led.

Minusy kuchni z przeszklonymi frontami:
– nie będą prezentować się dobrze w zagraconej przestrzeni,
– konieczność zachowania porządku w szafkach,
– szkło uwydatni kurz i odciski palców.

kuchnia fronty Zof-Mar

Fronty do kuchni pokryte ceramiką

Ceramika często stosowana na podłogach i ścianach kuchni od niedawna odnalazła swoje nowe zastosowanie – okazało się, że może świetnie sprawdzać się w postaci frontu kuchennego. Płytka ceramiczna o grubości ok 3 mm może zostać przyklejona do laminatu lub płyty MDF pokrytej akrylem. To zdecydowanie jedno z najdroższych rozwiązań do drzwi szafek kuchennych. Skąd bierze się wysoka cena? To tworzywo charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne i skrajne temperatury. Ponadto nie musisz martwić się o konieczność stosowania jakichkolwiek impregnatów. Fronty do kuchni o powłoce ceramicznej będą bardzo łatwe do czyszczenia. To konkretne wykończenie bardzo często imituje industrialny efekt kamienia, który najlepiej prezentuje się na frontach wielkoformatowych o prostej formie. Tego typu fronty najlepiej sprawdzą się we współczesnych kuchniach.

 Plusy frontów ceramicznych:
– są bardzo trwałe,
– nie trzeba ich impregnować,
– luksusowy design,
– trwałość.

Minusy frontów ceramicznych:
– ograniczona kolorystyka,
– kosztowne tworzywo,
– tylko do frontów o płaskich panelach.

Fronty do szafek kuchennych z akrylem

Wielu klientów zastanawia się co wybrać: fronty akrylowe czy lakierowane. Akrylowe drzwiczki kuchenne są idealnie gładkie i dostępne w połysku lub macie. Błyszczące fronty z akrylem mają silnie odbijającą światło powierzchnię, dzięki czemu stanowią świetną alternatywę dla lakierowanych i szklanych frontów. Tego typu wykończenie jest bardzo często stosowane w kuchniach stylizowanych zgodnie ze współczesnymi trendami. Kuchnia akrylowa będzie bardzo łatwa w czyszczeniu i utrzymaniu. To rodzaj wykończenia nieco przypominający lakier. Jest nietoksyczny, pięknie odbija światło i jest dostępny w szerokiej gamie kolorów.

Fronty do szafek kuchennych z akrylem – plusy:
– łatwe do czyszczenia,
– konkurencyjna cena,
– są bardziej wytrzymałe od mebli lakierowanych,
– atrakcyjny, designerski wygląd,
– opcje połysku i matu,
– są dostępne w szerokiej gamie kolorów, które zachowują swoją barwę przez lata,
– są odporne na zarysowania,
– wykończenia akrylowe nie matowieją, nie rozwarstwiają się ani nie blakną z upływem czasu; zachowują gładkość i połysk.

Minusy kuchennych frontów akrylowych:
– na gładkiej powierzchni akrylowej odciski palców, zabrudzenia i plamy są bardziej widoczne i wymagają regularnego czyszczenia.

Laminowane fronty kuchenne

Podczas dyskusji pod hasłem ” jakie fronty do kuchni wybrać” nie sposób nie wspomnieć o laminacie! Kuchenne fronty laminowane to dość często wybierana opcja dostępna w wielu różnych odsłonach. Klienci z reguły decydują się na strukturalne lub teksturowane wykończenie ale dostępne są również laminaty gładkie. Istnieją również takie, które świetnie imitują prawdziwe drewno. Laminat to kompozytowy materiał sztuczny, powszechnie stosowany w modułowych szafkach kuchennych. Płyta laminowana wykonana jest poprzez sprasowanie cienkich warstw płaskiego papieru i żywic z tworzyw sztucznych, górna warstwa jest zadrukowana dekoracyjnym wzorem lub kolorem. Fronty laminowane stosowane w szafkach kuchennych są prasowane pod wysokim ciśnieniem.

Kuchnie laminowane i ich plusy:
– antystatyczne – nie przyciągają kurzu,
– łatwe do czyszczenia,
– dostępne w korzystnej cenie,
– polecane dla rodzin z małymi dziećmi,
– dostępne panele o różnych grubościach (doskonałe również do blatów/splashbacków itp.),
– mnogość kolorów,
– dostępne są w różnych fakturach, np. przypominających drewno,
– wykończenia z laminatu są stosunkowo bardziej wytrzymałe i trwałe iż te akrylowe,
– laminaty są odporne na wilgoć i ciepło oraz mogą być poddawane obróbce w celu uzyskania właściwości antybakteryjnych,
– wykończenia laminowane oferują różnorodność i trwałość przy znacznie niższych kosztach, co czyni je idealnymi dla osób z ograniczonym budżetem,

 Fronty kuchenne laminowane – minusy:
– fronty laminowane o wysokim połysku nie są tak efektowne jak te stworzone z akrylu,
– dostępne wyłącznie w wersji gładkiej frezów.

Jakie fronty do kuchni wybierasz?

Która z opisanych opcji najbardziej przypadła Ci do gustu? Podziel się swoimi uwagami w komentarzach! Bądź na bieżąco z najnowszymi realizacjami mebli kuchennych na wymiar Zof-Mar – zapraszamy do śledzenia naszego fanpage’a na facebooku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *