Kategorie
Meble kuchenne Meble na wymiar

Pomysłowa aranżacja małej kuchni

Jak najlepiej zagospodarować miejsce w małej kuchni?

Mała kuchnia – jak mądrze zagospodarować jej przestrzeń? To dylemat, który dotyczy wielu z nas. Jeśli nie masz możliwości zmiany rozmiaru kuchni musisz maksymalnie skupić się na optymalnym wykorzystaniu swojego wnętrza. Przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad poruszających szereg różnych aspektów – od przechowywania po oświetlenie – więc z pewnością znajdziesz coś, co pomoże Ci przekształcić własną kuchnię w stylowy, praktyczny i bardziej użyteczny zakątek domu – niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy aktualizujesz istniejący schemat. Aranżacja małej kuchni wcale nie musi być skomplikowana.

Projekt małej kuchni w oparciu o minimalizm

Jeśli chodzi o wybór mebli kuchennych, zachowaj elegancki i prosty wygląd, aby mała kuchnia w bloku nie wydawała się nadmiernie zagracona. Białe lub bardzo jasne kolory pomogą stworzyć iluzję szerszej przestrzeni. Możesz nawet rozważyć wybór tego samego koloru na szafki, blaty i ściany, usuwając w ten sposób wszelkie wizualne bariery, które optycznie zmniejszają kuchnię. Warto również wybrać dyskretne, minimalistyczne uchwyty zamiast masywnych rączek, a nawet całkowicie je wyeliminować na rzecz zintegrowanych mechanizmów push-to-open. Przykłady nowoczesnych, minimalistycznych projektów Zof-Mar znajdziesz TUTAJ.

Kuchnie w bloku Zof-Mar

I pamiętaj, że prostota wcale nie oznacza nudy! Łatwym sposobem na nadanie minimalistycznej kuchni wyjątkowego charakteru będzie uzupełnienie jej roślinami, ceramiką, dziełami sztuki lub innymi dodatkami.

Nowoczesna kuchnia w bloku bez szafek ściennych? Dlaczego nie!

Szafki ścienne mogą sprawić, że kuchnia w bloku będzie wydawać się jeszcze bardziej ciasna, więc rozważ rezygnację z tych elementów. Być może wystarczy właściwie zagospodarować wnętrze niższych szafek by pomieścić wszystkie kuchenne akcesoria? Jeśli naprawdę nie możesz obejść się bez szafek ściennych, pomyśl o włączeniu w aranżację tylko jednej lub dwóch zamiast całego zestawu. Jeśli masz kuchnię w stylu kambuza, postaraj się umieścić je tylko z jednej strony.

Aranżacja małej kuchni przy pomocy otwartych półek

Otwarte półki to świetna opcja do małych kuchni. Umożliwiają tworzenie ciekawych ekspozycji z ceramiki i szkła oraz trzymanie pod ręką regularnie używanych przedmiotów. Istnieje wiele możliwości ich aranżacji. Wiele osób unika otwartych półek, bo obawiają się kurzu. To jednak nie problem gdy trzymamy na nich szklanki i kubki, których używamy na co dzień.

Zainstaluj szyny wiszące i haki

Wiszące drążki i haczyki to przyciągający wzrok i wygodny sposób na przechowywanie przyborów kuchennych, patelni i innych przedmiotów, które można przymocować bezpośrednio do ściany.

Aranżacja kuchni w bloku przy pomocy haków Zof-Mar

Maksymalizuj przestrzeń w szafkach

Istnieje również wiele sprytnych sztuczek, które pomogą Ci wydobyć z szafek każdy centymetr kwadratowy miejsca do przechowywania. Jeśli pozwala na to budżet, możesz kupić wysuwane wkładki, które znacznie zwiększają ilość użytecznej przestrzeni wewnętrznej; jeśli fundusze są bardziej ograniczone, podpórki do półek oraz regały wolnostojące na talerze i patelnie mogą zrobić dużą różnicę w małej kuchni. Sprytnym i miłym dla oka rozwiązaniem jest przechowywanie żywności w szklanych słoikach lub przezroczystych pojemnikach. Dodatkowo możesz zainstalować haczyki po wewnętrznej stronie drzwi szafki tworząc idealne miejsce na małe przybory.

Mała kuchnia wymaga sprytnego oświetlenia

Wiele osób mylnie zakłada, że ​​posiadacze małej kuchni powinni uzupełnić ją za pomocą tylko jednego, głównego punktu świetlnego na suficie. My stawiamy na instalację oświetlenia zadaniowego nad obszarami przygotowywania żywności, płytami grzewczymi i zlewami. Istnieje wiele kompaktowych lampek i listew LED, które można zamontować na spodzie półek lub szafek, a wiele z nich ma funkcję przyciemniania, dzięki czemu możesz w łatwy sposób zmienić nastrój panujący w kuchni.

Aranżacja małej kuchni z pomocą mobilnego wózka na kółkach

Wózek na kółkach to łatwy sposób na dodanie dodatkowej przestrzeni do pracy i przechowywania w małej kuchni. Możesz go złożyć i schować, gdy nie jest używany; może nawet służyć jako wózek barowy lub wózek do serwowania, gdy masz gości.

Małe kuchnie Zof-Mar

Wskazówki dotyczące przechowywania

Przechowuj przedmioty według częstotliwości ich używania. Jeśli nie korzystasz często z blendera lub robota kuchennego, schowaj je pod szafką lub na lodówce. Rzadziej używane specjalistyczne naczynia i przybory kuchenne powinny trafiać do dolnych szafek i półek, pozostawiając górne szuflady i blaty na rzeczy, po które sięgasz każdego dnia. Praktyczna aranżacja małej kuchni opiera się na sięganiu po rozwiązania pomagające w zachowaniu ładu i porządku. Kompletując zastawę wybierz naczynia, które układają się w stos i zagnieżdżają. Zainwestuj w miski do gniazdowania i zestawy naczyń, zaprojektowane tak, aby zmaksymalizować przestrzeń do przechowywania. W przypadku towarów suchych postaw na  dopasowany zestaw pojemników sztaplowalno-gniazdowych do układania w stosy. Dzięki nim wydobędziesz jak najwięcej z każdego centymetra kwadratowego przestrzeni w szafkach, zamiast grać w Tetris z asortymentem nieparzystych naczyń i pudełek w spiżarni.

Nie zapominaj o magnetycznych walorach lodówki. Jej przód i boki to idealne miejsce do przechowywania drobnych przedmiotów po które często sięgasz, takich jak minutniki, miarki, otwieracze do butelek i korkociągi do wina. Blaty górnych szafek mogą zapewnić dodatkowe miejsce na rzadziej używane przedmioty, takie jak duże półmiski i patelnie do pieczenia (wystarczy regularnie je wycierać). Dobrym pomysłem jest też używanie górnej części naszej lodówki do przechowywania desek do krojenia, gdy nie są używane.

Aranżacja małej kuchni – jak zwieńczyć ją dekoracjami?

Podczas dekorowania małej kuchni warto mieć na uwadze kilka podstawowych wskazówek, które pomogą Ci stworzyć ładną i zorganizowaną przestrzeń. Wykorzystaj w pełni swoją kuchnię dzięki tym wspaniałym pomysłom projektowym! Po pierwsze – wyrzuć to czego nigdy nie używasz i przenieś sezonowe przedmioty do gotowania do innego miejsca przechowywania, np. garażu. Bądź bezwzględny.

Miej przeznaczone konkretne miejsce na każdy element wyposażenia. Upewnij się, że wszystko zawsze wraca na swoje miejsce po użyciu. Nie trzymaj szpatułek jednego dnia w szufladzie, a następnego w uchwycie na przybory kuchenne. Dzięki temu będziesz sprawniej poruszać się po swojej przestrzeni kuchennej – przygotowywanie posiłków będzie łatwiejsze, szybsze i dużo przyjemniejsze. Projekt małej kuchni opiera się na wydajności, a to niezaprzeczalnie wiąże się z zachowaniem porządku.

Masz małą kuchnię i chciałbyś podzielić się wskazówkami? Zapraszamy do komentowania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *