Kategorie
Meble kuchenne

Kuchnia na zamówienie – od czego zacząć?

Kuchnia to miejsce, które wymaga szczególnej uważności przy projektowaniu.

Kuchnia to miejsce, które wymaga szczególnej uważności przy projektowaniu. Stworzenie funkcjonalnej i ergonomicznej przestrzeni zależy od wielu czynników m.in.: wielkości pomieszczenia, rozmieszczenia okien i drzwi, lokalizacji punktów świetlnych, źródeł prądu, czy podłączeń do sieci wodociągowej. Wybierając kuchnię na zamówienie otrzymujesz możliwość personalizacji projektu, który uwzględni nie tylko wymienione powyżej czynniki, ale również upodobania i zwyczaje domowników. Przykładowo: jeśli lubisz gotować, blat roboczy powinien być na tyle duży, by zapewnić odpowiedni komfort pracy. Masz ogromną kolekcję filiżanek i talerzy? Być może warto je wyeksponować w oszklonej witrynie, lub na podwieszanej półce. Właśnie dlatego, projektowanie kuchni, warto zacząć od samych podstaw, czyli sprecyzowania własnych oczekiwań i pomysłów, oraz zestawienia ich z określonymi warunkami finansowymi oraz technicznymi.

Strefy robocze w kuchni 

Pierwszym etapem planowania kuchni jest określenie stref roboczych, i rozmieszczenie ich w przestrzeni. Podział kuchni zgodnie z kolejnością wykonywanych czynności, usprawni proces przygotowywania posiłków i podniesie komfort gotowania. Zgodnie z tym założeniem, zabudowa kuchni powinna zostać podzielona na:

  • strefę zapasów, w której powinna znaleźć się lodówka i szafki na suche produkty, 
  • strefę przechowywania, czyli miejsce na talerze, szklanki, półmiski itp.,
  • strefę mokrą tj. zlew, zmywarkę i kosze na odpadki,
  • strefę roboczą, czyli blat kuchenny,
  • strefę gotowania, w której montuje się kuchenkę i piekarnik. 

Taki podział przestrzeni ułatwia określenie punktów świetlnych, np. kiedy zależy nam na dodatkowym doświetleniu blatu roboczego czy szafek kuchennych, wpływa na rozmieszczenie źródeł prądu oraz sprzętu AGD.

O czym warto pamiętać projektując kuchnię?

Wstępny projekt kuchni, należy w kolejnym kroku, uzupełnić o rodzaj zabudowy. To właśnie na tym etapie meble na wymiar, zyskują przewagę nad meblami z salonu, dając zdecydowanie większe możliwości, w spełnianiu indywidualnych potrzeb klienta. Możliwość wykorzystania każdego zakamarka, od podłogi, aż po sufit, bez marnowania przestrzeni, zwiększa funkcjonalność kuchni i podnosi komfort jej użytkowania.

Projektując rozmieszczenie szuflad i półek warto pamiętać o zasadzie planowania poziomego, tj. rozlokowania produktów spożywczych i innych rzeczy tak, by mieć w zasięgu ręki to, z czego korzystamy najczęściej. Dlatego też, szafki narożne i znajdujące się wysoko, dobrze będzie wyposażyć w mechanizmy ułatwiające dostęp do zawartości, wąskie przestrzenie wykorzystać do przechowywania słoików i butelek, a w dolnych partiach zamontować system szuflad na sztućce, talerze, garnki czy brytfanki i naczynia żaroodporne.

Warto pamiętać o tym, że solidne meble kuchenne przetrwają lata. To właśnie dlatego tak istotne jest, by dobrze przemyśleć nie tylko rozmieszczenie szafek oraz sprzętów AGD, ale również wybór frontów, które powinny odpowiadać naszej estetyce i pasować do charakteru całego domu, czy mieszkania.

Wybór producenta

Dobry projekt to dopiero połowa sukcesu. Równie ważny jest wybór solidnego producenta mebli kuchennych, który spełni nasze oczekiwania, wykaże się dużym zaangażowaniem, pomoże zaaranżować przestrzeń, sprawdzi nasz projekt (lub wykona go od podstaw), oraz co najważniejsze, da kilkuletnią gwarancję na wykonany produkt. Wybierając fachowca warto więc przejrzeć jego portfolio, zapoznać się z opiniami klientów, sprawdzić partnerów, którzy dostarczają mu materiały, a przede wszystkim skontaktować się z nim bezpośrednio w celu konsultacji własnego pomysłu.  

I na koniec mała uwaga dla tych, którzy właśnie zabierają się za projektowanie kuchni – pamiętajcie, że dla dobrego rzemieślnika, który zna się na swojej pracy, nie ma rzeczy niemożliwych, a realizacja wymagającego projektu nie jest trudnością, a jedynie nowym i interesującym wyzwaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *